Şok Dökülme Neden Olur? | Dr. Ahmet Ayık
0

Yaşın ilerlemesine ve kalıtsal faktörlere bağlı saç dökülmesi meydana gelebilir. Dökülmeye karşı kodlanmış, çok daha güçlü olan saç telleri, saçsız alanlara nakledilerek eski doğal görünüm yeniden sağlanabilir. Saç ekiminin sonuçları doğal ve kalıcıdır. Aynı zamanda, pratik ve en hızlı sonuç veren saç tedavisi yöntemidir.

Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme Nedir?

Saç ekiminden sonra saçların tamamen kaybedildiği bir dönem vardır. İlerleyen zamanlarda saçların daha sağlıklı gelebilmesi için bu süreç bir gerekliliktir. Bu evrede paniğe kapılmaya gerek yoktur, çünkü olağan ve beklenen bir durumdur. İşlem sonrasında dikkat edilmesi gerekenler, bakım süreci ve şok dökülme ile ilgili detaylı bilgilendirilmeyen hastalar, şok dökülme evresinin bir sorun olduğunu düşünse de aslında bu doğal bir süreçtir. Aklınızdaki tüm soruları doktorunuza yönlendirmeyi unutmayın.

Şok Dökülme Neden Olur?

Saç ekiminden sonra meydana gelen şok dökülme, operasyonun bir parçasıdır. Donör bölgeden transfer edilen saç kökleri, ekimden önce bir süre saç derisinden ayrı kaldığı için travmaya uğrar. Bunun etkisiyle kendilerini savunma altına alırlar ve bir süre etkisiz kalarak kendilerini korurlar. Bu esnada uykudaki saç kökleri aşamalı olarak dökülür. Böylece, ardından gelen saç telleri daha sağlıklı çıkar. Bu evre genellikle, saç ekiminden sonra 15. günde görülür. Kökler kanallara yerleştirildikten sonra yavaş yavaş kapanır ve bu anda tamamen içinde kalmaya başlayan kök, 2. hafta sonrasında sağlıklı büyüme döngüne geçmiş olur.

Ekilen Saçlar Kaç Gün Sonra Dökülür?

Şok dökülme evresi operasyondan 15 gün sonra gerçekleşir. Hastanın saç kökü ve kafa dersinin yapısına göre dökülme zamanında değişiklik olabilir. Dökülen saçlar, ekilen saçların yaklaşık %80 kadarıdır. Dökülme bir anda gerçekleşmez, 15-30. günler arasına yayılabilir. Bu ara sürede saç köklerini kendilerini yeniler ve daha sağlıklı çıkmaya hazırlanır.

Şok Dökülmeden Sonra Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Dökülen saçların yeniden çıkması yaklaşık 2 ayı bulabilir. Seyrek ve ince yapıda çıkan saç telleri, 4. ay sonrasında ciddi oranda kalın ve sert bir hale gelir. Ortalama 6. ay sonunda ise %80’i çıkmış, yoğun, sağlıklı ve doğal bir görünüme yaklaşılmış olur. Tam sonuçları görmek ise yaklaşık 1 yıl sonunda mümkün olur. Tam 1 yıl sonra tıpkı eskiden sahip olduğunuz hacimli ve dolgun saçlara yeniden sahip olursunuz. Saç ekiminden sonra ekilen saçların dökülme ihtimali çok azdır.

Saç Ekiminden Sonra Şok Dökülme Herkeste Olur mu?

Şok dökülme evresi, saç ekimi yaptıran herkesin yaşayacağı bir süreçtir. Bazı kişilerde %20 civarında olabilen bu dökülme, bazı kişilerde ise %90’ı bulabilmektedir. Bu duruma etki eden etmenler; saç köklerinin gücü, yaş ve cinsiyettir. Bu evre, operasyonun başarısız olduğu anlamına gelmez. Yeni saçların sağlıklı ve güçlü gelebilmesine olanak tanıyan bu tepkime, aynı zamanda kaş ve sakal ekimlerinde de yaşanan bir olaydır.

Şok Dökülme Evresinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şok dökülme evresinin konforlu bir şekilde tamamlanabilmesi için işlem bölgesine hassas davranmak ve bu bölgeyi korumak çok önemlidir. Genel tedbirleriniz aşağıdaki maddeleri kapsamalıdır:

  • Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli; saç köklerini besleyecek vitamin, mineral ve protein yönünden zengin beslenme planı uygulanmalıdır.
  • Vücudun su ihtiyacını karşılamak gerekir. Su tüketimi, aynı zamanda saç köklerini de besler.
  • Saç ekiminden sonra işlem bölgesini terletmemek önemlidir. Dolayısıyla spordan bir süre kaçınılmalıdır.
  • Ağır işlerden uzak durulmalı ve olası bir darbeye karşı işlem bölgesinin korunması gerekir.
  • İşlem sonrasında doktorunuzun reçete ettiği ilaçları ve saç bakım ürünlerini kullanmanız önemlidir. Bu ürünler saç köklerini besleyen ve hassasiyet önleyen losyonlar olduğu için kullanımı sizi rahatlatacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çalışma Saatleri
Hafta içi: 08.00-19.00
Hafta sonu: 09.00-18.00