Sakal Ekimi | Dr. Ahmet Ayık

Sakal ve bıyık ekimi

Son zamanlarda medya sektörünün ön planda olması, sakal ve bıyık ekimini de ön plana çıkardı. Dünya çapında yoğun ilgi gösterilen bu uygulama; sakal, bıyık ve favori olarak 3 sınıfa ayrılabilir.
Sakal ve bıyık bölgesinde kılların çıkmadığı veya seyrek gözlemlendiği alanlara; saç derisinden toplanan kıl kökleri transfer edilmektedir. Buradaki en önemli nokta, nakledilecek köklerin enseden alınmasıdır.
Saçtaki gibi bıyıkların da çıkış yönleri ve kavisleri vardır. Sakalda ise orta hatta dönüşler, yan alanlarda ise virajlar bulunur. Bu yüzden her ekim alanının, olması gereken yönlerine ve açılarına dikkat edilmesi gerekir. Kanallar, kaş ekiminde olduğu gibi 5-10 derecelik açılar ile açılmalıdır.

Köse olan erkeklerde uygulanabilir mi?

Sakal ve bıyık ekimi; köse olarak tabir edilen sakal ve bıyığı hiç olmayan erkek adaylarda başarıyla uygulanabilmektedir. Hastanın sarışın veya esmer olması, ekim aşamalarına hiçbir şekilde etki etmez. Saçları ve sakalları farklı renkte olan hastaların analizi de dikkatli yapılmalı ve olası sonuçlar hakkında hasta önceden bilgilendirilmelidir.

Sakal ve bıyık ekimi nasıl yapılır?

Sakal ve bıyık ekimi lokal anestezi yardımıyla tek seansta tamamlanan bir işlemdir. Ortalama 4-5 saat arasında sürer. Ağrısız bir işlemdir. İşlemden sonraki gün, nakil alanında bazı kabuklanmalar görülebilir. Ancak, boyutları çok küçüktür ve kısa sürede kaybolur. Ekilen kıllar 15 gün sonra dökülür. Bu beklenen ve olması gereken bir durum olduğu için kaygı duyulmasına gerek yoktur. 3 ay sonra ekilen kıllar yeniden uzar. Yaklaşık 6-8 ay içinde ise arzu edilen sakal ve bıyık görünümü sağlanmış olur.

Çalışma Saatleri
Hafta içi: 08.00-19.00
Hafta sonu: 09.00-18.00