Kadınlarda saç dökülmesi

Saç ekimi denince akla öncelikli olarak erkek tipi kellik gelse de, saç dökülmesi şikayeti kadınlar arasında da oldukça yaygındır. Ekimden önce saç kaybına neden olan durumlar ve kayıp derecesi tespit edilmelidir. Günlük ortalama 100 ila 150 aralığında saç teli kaybı normaldir. Ancak, bu miktarın üzerindeki saç dökülmesi, farklı sorunların habercisi olabilir. Kadınların yaşadığı saç dökülmesi, erkeklerde yaşanan saç kaybından daha farklıdır. Bu yüzden, şikayetlerin kaynağı detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir.

Kadınlarda yapılan saç ekimi erkeklerde yapılan saç ekiminden farklı mı?

Erkeklerde yapılan saç ekiminde saçlar tamamıyla kazıtılır. Böylelikle, saç ekimi için donör toplama ve ekme aşamaları kolaylaşır. Ancak, bu işlem kadınlarda tercih edilmez. Saçlar tıraşa alınmadan ekim gerçekleştirilir. Kadınlarda çoğu zaman ensede belirlenen bir alanın açılmasıyla greft alınır. Saçlar tamamen kazınmaz, yalnızca bölgesel donör toplanır. Kadınlardaki saç ekimini, erkeklerde yapılan saç ekiminden ayıran temel fark budur.

Alternatif yöntemlerle kadın tipi saç dökülmesi durdurulabilir mi?

Seyrelmiş saç tellerini saç mezoterapisi ile güçlendirebilir, daha sağlıklı görünmelerine destek olabilirsiniz. Fakat, başın üst kısmında açıklık oluşmuş ve yoğun bir dökülme mevcut ise tek tedavi seçeneği saç ekimi olacaktır. Çünkü, saçların dökülmesinden sonra denenecek tedavi metotları ve kozmetik ürünler, saçların yeniden çıkmasını sağlayamaz.

Kadınlarda saç ekimi nasıl yapılır?

Kadınlardaki saç ekiminde sıklıkla FUE tekniği tercih edilir. İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve ağrısızdır. FUE tekniği ile ekilecek saçlar; önce enseden toplanır, ardından saçsız alana tek tek ekilir. Bu yöntemde amaç; daha estetik ve doğal bir görünüme ulaşmayı sağlamaktır. İşlem günü hasta, evine dönebilir. Yaklaşık 6-8 saat arasında süren bu işlem, tek seansta tamamlanır. Kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte çoğu zaman saç köklerinin alınması 3 saat, kanalların açılması 1 saat, açılan kanallara köklerin transfer edilmesi ise 3 saattir.
Saç ekiminden sonra pansuman için hasta yeniden kliniğe çağırılır. Operasyon sonrasındaki üçüncü gün saçlar dikkatli bir şekilde yıkanır. İlk haftada; alında şişlik ve ensede kızarıklık ya da kabuklanma durumları olabilir. Bu beklenen bir durum olup, normaldir. Bu belirtiler zamanla kaybolur ve 10 gün içinde iş ve sosyal yaşama dönüş yapılabilir.

Tıraşsız saç ekimi nedir?

Kadınların duyduğu estetik kaygının erkeklere göre çok daha yoğun olması nedeniyle tıraşsız saç ekimi de tercih edilebilir. Tıraşsız saç ekiminin anlamı; ekim yapılacak alanın tıraş edilmeyeceğidir. Bu durumda, yalnızca donör alandaki ufak bir alan traş edilir. Fakat tıraşsız saç ekiminde alınan kökler, ekim anında uzun saç kıllarının arasından ekim yapılırken diğer köklerin hasara uğramasına neden olabileceğinden genellikle tıraşlı saç ekimi önerilmektedir.

Kadınlarda saç ekimi ile alın daraltmada yapılır mı?

Kadınlarda saç ekiminin en sık tercih nedeni alın daraltmadır. Normalden daha geniş alnı olan kadınlar, saçlarını şekillendirme konusunda sorun yaşarlar. Bunun yanı sıra; geniş bir alın, yüzün dengesini bozarak, genel güzelliği olumsuz yönde etkiler. Saç ekimi ile alın daraltmanın sonuçları hem kalıcıdır hem de istenen açıklık elde edilmiş olur.

Saç ekimi sonrasında iz kalır mı?

İz kalıp kalmaması tamamen hangi yöntemin tercih edildiğine bağlıdır. FUE tekniği ile işlem iz kalmadan tamamlanabilir. FUT tekniğinde iz kalma ihtimali biraz daha yüksektir. Fakat, FUT yöntemi artık kadınlarda sıkça uygulanan bir yöntem değildir. Genellikle FUE tekniği uygulanır ve ortaya çıkan sonuçlarda; ekim yapılan kökleri kendi saçınızdan ayırt edemezsiniz.

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 08.00-19.00
Hafta sonu: 09.00-18.00