0

İnsanların güçlü ve gür saçlara sahip olmasındaki en önemli etken genetik koddur. Ancak, dış faktörlerin de saç kaybında çok büyük bir rolü olduğunu elbette atlanmamalıdır. Stres, iş temposu, fast food tüketimi v.b. oldukça önemli unsurlardır. Buradaki doğru soru; saçınızın çevresel faktörlerden ve yaşam alışkanlıklarınızdan zarar görüp görmediği değil, ne derecede zarar gördüğüdür. Tüm bunların dışında bazı hastalıklar vardır ki, bu hastalıklar da saç dökülmesine yol açıp, şikayetin seviyesini artırabilir. Günümüzde birçok insanın sorunu olan ve psikolojik anlamda büyük kaygılara yol açan saç dökülmesi şikayeti için alabileceğiniz bazı önlemler ile herhangi bir kayıp vermeden ya da çok az kayıplar ile saçlarınızı koruyabilir, yapısını canlandırabilirsiniz.

Saç kaybını önlemenin yolları

 • Saçınızı çok sık ıslatmayın.
 • Saçlarınız ıslakken, saçlarınıza nazik davranın.
 • Saç yapınıza uygun şampuan ve saç kremi tercih edin.
 • Saçlarınızı sert bir şekilde taramanız; derinizi çizmenize ve saçlarınızın zarar görmesine neden olur. Saçlarınızı nazik bir şekilde tarayın.
 • Ne kadar çok şampuan kullanırsam, saçım o kadar temiz olur düşüncesi yanlıştır.
 • Şampuanı saç uçlarınıza değil, saçlı derinize uygulamanız önemlidir.
 • Saçlarınızı saç kurutma makinesi ile kurutmamaya özen gösterin.
 • Saçlarınızı kuruturken kurutma makinesinde bulunan soğuk hava düğmesine basın. Aksi halde, tercih edilen sıcak hava saç tellerine ciddi zararlar vererek; kırılma, kıvrılma ve kırık saç uçlarına neden olur.
 • Saçlı derinin düzenli temizlenmesi ve bakımı; saç foliküllerinin tıkanmasını ve iltihaplanmasına engel olur. Böylelikle, saç tellerinin incelmesi ve hasara uğraması önlenmiş olunur. Bunun için en ideal yöntem, kepek şampuanlarıdır. Deri temizliği için tercih edebileceğiniz bu uygulama, kepek sorununuz olmasa bile uygun olacaktır.
 • Kuru saçlı bireyler için en iyi yıkama sıklığı haftada 2 ya da 3 defa olabilir. Kafa derisinin, her bir saç telini kaplayan doğal yağ ve maddeler ürettiğini biliyor muydunuz? Bu yağların saçlarınızı beslediğini, yumuşattığını ve koruduğunu? Saçlarınızı sık yıkamanız halinde, şampuan içeriğinin etkisiyle saç telleriniz temizlenir ve doğal verilmiş olan bu koruma yok olmuş olur. Bu nedenle saçlarınızı kendi yapısına ve tipine uygun periyotta yıkamalısınız. Her gün yıkama alışkanlığınız varsa eğer, şampuanınızı 2-3 günde bir kullanmayı tercih ederek, diğer günlerde yalnızca su ile temizlik sağlayabilirsiniz.
 • Saçlarınızı çok sıcak su ile yıkamayın. Su ısısı ılık olmalıdır. Sıcak su, saç köklerindeki yağ üretimini uyarır ve saçlarda zarara neden olur.

Bugün, kozmetik sektörü en çok para harcanan sektörlerin başında geliyor. Eğer, kaliteli ürünler kullanmak istiyorsanız, kullanmayı tercih edeceğiniz ürünün içeriğini çok iyi incelemeli ve değerlendirmelisiniz. Saçınız ile ilgili duyduğunuz şikayetler ciddi hastalıkların da habercisi olabileceğinden mümkün ise bir uzman görüşü almayı da ihmal etmemelisiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 08.00-19.00
Hafta sonu: 09.00-18.00