Saç Ekiminde Sezonun Önemi | Dr. Ahmet Ayık
0

Saç ekiminde saç kökleri başın arkasından ya da vücudun uygun görülen diğer kısımlarından alınır ve saçsız alanlara nakledilir. İyileşme süresi oldukça kısadır ve çok temastan korunması şartıyla ertesi gün iş ve sosyal yaşama dönüş yapılabilir. Ancak bazı kişiler için bu durum farklılık gösterebiliyor. Mesela, işlem yaptırdığından kimseye bahsetmek istemeyen hastalarımız da olabiliyor. Bu noktada dikkat ettiğimiz en önemli hususların başında “doğru zamanda, doğru işlem” kriteri geliyor.

Saç Ekiminde Sezonun Önemi

Saç ekimi sonrasında sonuçlar hemen belli olmaz. Ekim sonrasında kabuklu bir görünüm vardır, şok dökülme evresi olur ve asıl saçlar bu süre sonrasında uzamaya başlar. İyileşme süresi yok diyor olsak da, asıl beklentinin yaklaşık 1 yıl içinde sonuç verdiğini belirtmeliyiz. Peki, saç ekimi için en uygun mevsim ne zaman? Hangi mevsimde saç ekimi yapıldığı; sonuca olumlu ya da olumsuz yönde etki eder mi? Bu konu ile ilgili merak edilen sorulara aşağıdaki yazımda yer verdim.

Birçok hastam saç ekiminin hangi mevsimde yapıldığının, operasyon başarısını doğrudan etki ettiğini düşünüyor ve bununla ilgili birçok soru yönlendiriyor.  Şunu unutmamakta fayda var; saç ekimi ve benzeri cerrahi operasyonlarda iyileşme ve başarı sürecine etki eden faktörler yalnızca mevsim ile ilgili değil, aynı zamanda hastanın anatomik ve fizyolojik yapısı ile de yakından alakalıdır. Yani mevsim ile beraber bu unsurlara da dikkat etmek gerekiyor.

Saç Ekimi İçin En İyi Zaman Kış Mevsimi Mi?

Kış mevsimi, saç ekimi için uygun görülen en iyi zamanlardan. Bu dönemde yapılan operasyonların iyileşme süreci konforlu bir şekilde geçer. Hastanın terleme ihtimali çok düşüktür ve saç derisini temiz tutmak daha kolay olur. Ayrıca;  dışarıda olmak, yemek yemeye çıkmak, spor yapmak ve tatile gitmek gibi aktiviteleri tercih etmek yerine, evde kalma isteği yoğun olacaktır. Yani sosyal yaşamdan uzak kalmayı sağlayabilmesinden dolayı, kış mevsimi saç ektirmek için uygun bir dönem olabilir. Kendinizi bir sonraki yaza, çok daha farklı bir özgüven ile hazırlamak için bu mevsimi mutlaka değerlendirin.

Yaz Mevsiminde Saç Ekimi Yapılır Mı?

İşlerin düzenlenmesi ve tatilin organize edilmesi gibi durumlar düşünüldüğünde; yaz mevsimi, saç ekimi yaptırmak için çok iyi bir dönem olabilir. Fakat, yaz mevsiminin bazı yan etkilerini unutmamak gerekiyor. Mesela, direkt güneş ışığına maruz kalmamak ve en az 3 hafta yüzmekten uzak durmak çok önemli. Ekimden sonraki 10 gün sonunda yaşanacak kabuk dökümü için yüzmeyi seven hastalarımız deniz suyuna girebilir. Hem bu aşama, kızarıklık ve varsa mevcut ağrıyı da azaltmış olur. Doğru bakım ve güneşin zararlı etkilerinden sakınmak şartıyla yaz tatilinde de başarılı bir şekilde saç ekimi yaptırılabilir. Güneşte kalmayı sevmiyor; ama yüzmekten de vazgeçemiyorsanız, bu dönem aslında tam da size göre.

Saç Ekimi İçin En Uygun Zaman

Sonuç olarak, her mevsimin özelliği farklıdır, sizin yaşam alışkanlıklarınız da… Saç ekimi için en uygun zamanın, kendinizi hazır hissettiğiniz zaman olduğunu unutmayın. Operasyona olumlu bakıyor ve karar verdiyseniz bu kararı ertelemek yerine birkaç Saç Ekimi doktoru ile görüşün ve farklı görüşler alın! Aldığınız karar ile hayalinizdeki görünüme çok yakın olduğunuzu ve yolu yarıladığınızı unutmayın!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çalışma Saatleri
Hafta içi: 08.00-19.00
Hafta sonu: 09.00-18.00