Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Şapka Takılabilir? | Dr. Ahmet Ayık

Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Şapka Takılabilir?

0

Saç ekimi esnasında greft içeriği, saç ve deri köklerini içerisinde barındıran bir yapı olup; 1 ila 4 adet arasında saç kökü barındırabilmektedir. Saç ekiminden sonra ne zaman şapka takılabilir sorusu ise saç ekimi yapan birçok kişi tarafından merak edilir. Bu süreçte greftler kafa derisinin kalıcı bir parçası olduğu zaman doktorunuz size şapka takmayı önerebilir. Ancak her cerrahın farklı planları olsa da bu süreç ortalama olarak 7 ila 10 gün arasındadır. Bazı saç ekimi uzmanları, greftlerin tamamen sabitlenmesi için şapka takmadan 3 hafta kadar beklemeyi önermektedir. Kullanılan tekniğe göre değişeceği için doktor tavsiyesine uymalısınız.

Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Şapka Takılabilir?

Saç ekiminden sonra ne zaman şapka takılabilir sorusunu soran kişiler neden şapka takmak ister bunun cevabını vereceğiz. Bunun nedeni asıl olarak kişilerin saç ekim işlemini gizlemek istemeleridir. Hastalar genellikle saç derisini tıraş etmek ve ekim yapılan bölgenin ameliyattan kaynaklanan kızarıklığını gizlemek için şapka takmak isterler. Doktor Ahmet Ayık, tıraşsız modern saç ekimi teknolojisini kullanarak tıraş olma gereksinimini ortadan kaldırır. Tıraş olmaya gerek olmadığı için de şapka kullanmaya gerek kalmaz. Çünkü burada yapılan işlemler hastayı aşırı derecede rahatsız edecek bir görüntü oluşturmaz. Ayrıca saçlı deride kanal açmaya gerek olmadığında kırmızı izler oluşmayacaktır. Bu aynı zamanda belli olmayan saç ekimi ameliyatı olmanıza da yardımcı olacaktır. Ekilen saçların bir süre kalıcı olması gerektiğinden sonra, çok sert veya çok sıkı olmayan bir şapka takabilirsiniz. Bu noktada umuşak kumaşlı bir şapka seçmek en iyisidir.

Saç Ekiminden Sonra Şapka ve Bere Takmak Sakıncalı mıdır?

Saç ekiminden sonra ne zaman şapka takılmalı sorusunu merak eden kişiler için, saç ekiminden hemen sonra neden şapka ya da bere takılmaz onu açıklayacağız. Saç ekimi işleminden hemen sonra şapka veya bere takılması ekilen köklere zarar verebilir ve köklerin çıkmamasına neden olabilir. Bu nedenle şapka veya bere ile ilgili bazı kurallara uyulması operasyonun başarısına yardımcı olacaktır.

Saç Ekiminden Sonra Şapka ve Bere Takmanın Zararları

Saç ekimi sonrası şapka veya bere takmanın zararları şu şekilde sıralanabilir;

  • Saç ekimi operasyonundan sonra en çok kök kaybı; şapka takmak, bere takmak ve alçak yerlerden geçerken ekim yapılan bölgeye vurarak ovmaktır. Bu durumlarda büyüyen veya zarar görmüş köklere hemen müdahale etmek gerekir. Operasyonun ilk üç günü çok önemlidir.
  • Ameliyattan üç gün sonra şapka, bir hafta sonra bere takılmasında sakınca yoktur. Ancak bazen hastalar hiçbir şey olmayacağını düşünerek bu dönemleri beklemez. Bunun yerine şapka veya bere takarlar.
  • Bunların çok tehlikeli bir durum olduğunu belirtmek gerekir. Şapka ve bere ne kadar dikkatli takılırsa takılsın; ekilen köklere ciddi bir şekilde zararlar verir.

Dolayısıyla doktor kontrolü altında adım adım tedavi yöntemleri uygulandığı taktirde, saç ekimi operasyonundan olumlu sonuçlar alınabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çalışma Saatleri
Hafta içi: 08.00-19.00
Hafta sonu: 09.00-18.00