Saç Ekiminde Kullanılan Yöntemler | Dr. Ahmet Ayık
0

Saç dökülmesi başladıktan sonra, bu şikayete yönelik uygulanan tedavilerin hiçbir anlamı olmaz. Saç dökülmesiyle gözlemlenen bölgesel kellik ve saç seyrelmesi sorunu; ancak saç nakli ile ortadan kaldırılabilir. Operasyon öncesinde doğru kararı almak çok önemlidir. Doğal bir sonuç elde etmek ve verici bölgeyi travmadan korumak dikkat edilmesi gereken önceliklerden olmalıdır. Saç ekimi teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanızı, kullanılacak tekniği kavrayabilmeniz açısından önemli bir nokta olarak görüyoruz. Bu teknikler hekiminize ve kafanızın anatomik yapısına göre değişiklik gösterebilir, bunu unutmayın. Hemen bu teknikleri sıralamaya başlayalım:

  • FUT tekniği
  • FUE tekniği
  • DHI tekniği
  • DHI Plus Gold tekniği

Bu teknikler yalnız başına kullanılabilir. Operasyon sırasında kombine ederek de tercih edilebilir. Mesela, kıl kökleri FUE yöntemi ile toplanırken, ekim esnasında DHI Plus Gold tekniği kullanılabilir. Bu durum işlemin seyrine ve saç ekimini gerçekleştiren hekim ve ekibinin kararına bağlıdır.

Saç ekiminde FUT tekniği

Saç ekiminde oldukça eski bir teknik olan FUT tekniği artık tercih edilmiyor. Bu teknikte, saçlı bölüm büyük kesiler halinde çıkarılır; derinin üstünden toplanan kökler, saçsız bölgeye jilet aracılığıyla açılan küçük kesiler arasından ekilirdi. İyileşme durumu epey zordur ve dediğimiz gibi artık kullanılmıyor.

Saç ekiminde FUE tekniği

FUE, günümüzde en çok kullanılan saç ekimi tekniğidir. FUT tekniğine göre konforlu ve modern bir yaklaşım olan FUE tekniğinde kıl kökleri teker teker alınır. Daha fazla saç kökü nakledildiği için ise daha avantajlıdır. İşlem oldukça pratik olup, saçsız alanın ihtiyaç duyduğu saç kökleri kolaylıkla saçsız bölgeye transfer edilebilir. Bu yöntemin tercih edilmesinin başlıca sebeplerinden bir tanesi de herhangi bir iz bırakmamasıdır.

Saç ekiminde DHI tekniği

DHI tekniğin, en gelişmiş saç ekimi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Bu teknik, kanal açmadan ve en az kesi atılarak işlemi bitirmeyi mümkün kılıyor. Böylelikle; işlem süresi kısalırken, oluşan yara izleri daha az belirgin halde oluyor. İşlem üzerinden bir süre geçtikten sonra elbette bu bahsettiğimiz yara izleri de görünürlüğünü kaybediyor.

Saç ekimi teknikleri nasıl kullanılıyor?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi; teknikler yalnız da kullanılabilir, kombine de edilebilir. Örneğin; saç kökü toplanırken bir teknik, saç ekimi yapılırken ise herhangi bir diğer teknik tercih edilebilir. Saç ekimine karar verip hekiminize başvurduğunuzda hangi yöntemi tercih ettiğini mutlaka sormalısınız.

Biz, muayeneniz esnasında saç ve kafa yapınıza göre size en uygun olduğunu düşündüğümüz işlemi belirliyor, avantajları ve dezavantajları hakkında sizi en ince ayrıntısına kadar bilgilendiriyor ve soru işaretlerine yer bırakmıyoruz.

Çalışma Saatleri
Hafta içi: 08.00-19.00
Hafta sonu: 09.00-18.00