Saç Ekimi Sonuçları Ne Zaman Belli Olur? | Dr. Ahmet Ayık

Saç Ekimi Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

0

Saç ekimi tamamlandıktan sonraki bekleme süreci ve sonuçların ne zaman belli olacağı hastalarımız tarafından sıklıkla merak edilen konular arasında. Pek çok hastamız, saçsız alanlarını kapattırarak daha iyi bir görünüme kavuşmayı hayal ediyor. FUE saç ekiminin saçsızlığı önlemek konusunda kalıcı tek tedavisi olduğunu düşünecek olursak, hayal edilen sonuca ulaşılabilmesi için en az 1 yıl beklemeyi kabul etmemiz gerekiyor.

Görüştüğünüz hekimin deneyimi ve işlem sonrasında hekiminizin tavsiye ettiği destekleyici tedavilere uyum sağlamanız; bu süreci kısaltarak, sonuçları daha başarılı kılacaktır. Bu sürecin uzun bir yolculuk olacağını bilmeli, bu doğrultuda saç anatomisi ve fizyolojisi konusunda uzmanlaşmış kişilerle görüşmelisiniz.

Saç ekiminden sonra saçlarım çabuk uzayacak mı?

Dengeli ve sağlıklı beslenmek, sıvı tüketimine dikkat etmek ve hekiminizin onayı ile saç derisine tavsiye edilen şekilde masaj uygulayarak kan akışını hızlandırmak, saçların büyümesine olumlu yönde etki edecek faktörlerdir. 2 ila 6 ay kadar yapacağınız kafa derisi masajı ile kan akımını hızlandırabilir, böylelikle yeni saçlarınızın uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, bu masaj köklerin alındığı alanın da çabucak toparlanmasını sağlar.

Ekim yapıldıktan sonra saçsız alana göre de saçların uzama sürelerinde farklılıklar gözlemlenebilir. Mesela; ön bölgeye yapılan ekim, tepeye yapılan ekime göre çok daha hızlı sonuç verir. Klinik çalışmalar doğrultusunda; ekim yapılan köklerin canlı kalmasında ve kalınlıklarında farklar izlenmesine rağmen, daha az kanlanan bölgelerin son kalınlığa gelmesi 24. ayı görmüştür.

Genetik özelliklerin saç ekimi sonuçlarına etkileri

Saç ekiminde başarılı sonuçlara ulaşmanın ve doğal görünüme hızlı bir şekilde kavuşmanın önemli etkenlerinden bir tanesi de genetik özelliklerdir. Herkesin genetik yapısı birbirinden farklı olduğu gibi, yaraların iyileşme süreleri de farklılık gösterir. Saç ekiminden sonra; yara iyileşme süresi ile saçın çabuk çıkması; uzaması ile doğru orantılıdır. Vücut onarım süresinin kısa olması, yaraların çabuk iyileşeceğinden ötürü, ekilen saçların hızlı çıkmasını ve uzamasını sağlar. Yani, saç köklerine dikkat edilerek yapılacak her işlemin, hastanın genetik özellikleri doğrultusunda, hızlı sonuç alınmasında etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Nihai sonuç için kendinize 1 yıl tanımanız gerekiyor

Kısacası; nihai sonucun 1 yıl içinde alındığını söyleyebiliriz. Yıkama ve kabuk dökülmelerini içeren 2 haftalık süreçten sonra saç ekimi yaptırıldığı dışarıdan anlaşılmaz. Ekilen saçlar ve ektiğimiz saçlarla beraberinde uzayan saçlar; 5-6 ay içinde mevcut saçlara uyum sağlayarak doğal bir görünüme ulaşılır. 1 yıl sonunda ise ekilen saçlar, mevcut saçlarınızın görüntüsünden ayırt edilemeyecek hale gelir.

Çalışma Saatleri
Hafta içi: 08.00-19.00
Hafta sonu: 09.00-18.00