Kaş Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Engellenir? | Dr. Ahmet Ayık

Kaş Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Engellenir?

0

Kaşlar, insan yüzündeki güzelliğin önemli bir unsurudur. Yüzdeki ifadeyi ve görünümü önemli derecede etkileyen kaşlar, belli dönemlerde dökülebiliyor. Elbette, dökülmesinin bazı sebepleri var. Tıpkı, saç ve kirpik dökülmesinin nedenleri olduğu gibi. Zaten kök yönünden az olan kaşlar; döküldüğünde ve seyrelmeye başladığında kötü bir görüntü oluşturabilir. Dökülme nedenlerinin anlaşılması ve neyin yanlış yapıldığının saptanmasıyla bu durumun önüne geçilebilmesi mümkündür.

Stres

Kaş dökülmesine neden olacak faktörlerin en başında şüphesiz ki stres geliyor. Stresin insan vücuduna verdiği zarar yalnızca bununla kalmıyor. Saç dökülmesi ve pek çok cilt sağlığı sorunlarının ana nedeni de genellikle stres kaynaklı oluyor. Kaş dökülmesini durdurmaya yardımcı olmak ve genel vücut sağlığını korumak için stresten olabildiği kadar uzak durulmalıdır.

Kaş aldırmak

Özellikle kadınların sıklıkla kaş aldırdığını herkes biliyor. Bu, erkeklerde kadınlara kıyasla daha az yapılan bir bakımdır. Kaş dökülmesinin önemli sebeplerinden olan kaş aldırma işlemi, hatalı yapılır ise kaşlar kalıcı olarak dökülebilir. Sık sık kaş aldırmak da kaş dökülmesinin önemli bir sebebidir.

Tiroid hastalıkları

Tiroidin çok düşük ya da çok yüksek değerlerde olması, vücutta bazı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. En sık görülen durumlardan ikisi saç ve kaş dökülmeleridir. İlaç kullanarak ya da ameliyat tercih edilerek tiroid hastalıklarının tedavisi mümkündür. Saç ve kaş dökülmelerinin nedeni tiroid değerlerinizdeki düzensizlik ise tedavi programınız sonrasında sağlıklı günlerinize dönebilirsiniz.

Yetersiz ve sağlıksız beslenme

Pek çok cilt sağlığı sorununda olduğu gibi dengesiz beslenme, kaş dökülmesine yol açabilen bir etkendir. Saç, kaş, kirpik ve cilt sağlığı için gereken tüm vitaminlerin düzgün ve güzel bir beslenme ile alınması oldukça önemlidir. Eğer, bu şekilde bir beslenme programınız yok ise pek çok vitamin eksikliği ile karşı karşıya kalınabilir. Neticesinde, kaşların dökülmesinin yanı sıra; öncelikle saç dökülmesi olmak üzere, çeşitli cilt sorunları da gözlemlenebilir. Bu yüzden, yeterli ve dengeli beslenmeyi ihmal edilemeyecek bir gereklilik olarak görüyoruz.

İlaçların yan etkileri

Bildiğiniz üzere pek çok ilacın kişiden kişiye farklılık gösteren yan etkileri olabilir. Dökülme şikayetinizin nedeni eğer kullanıyorsanız bu ilaçların yan etkilerinden kaynaklanıyor olabilir. Bunun için, ilaç prospektüslerinizi detaylı bir şekilde okumalısınız.

Makyaj malzemeleri

Kaşlara sıklıkla uygulanan kimyasal içerikli makyaj malzemeleri dökülme ile sonuçlanabilir. Makyaj yaparken kaş bölgesine yapılan baskı da, dökülmeye ayrı bir neden olarak gösterilebilir.

Kaş dökülmesinin tedavisi

Kaş dökülmesi şikayeti olan erkek ve kadın bireylerin izleyebileceği çeşitli yollar mevcut. Faydası olduğu kanıtlanmış pek çok yağ ve kür uygulamaları kaş dökülmesi şikayetini ortadan kaldırabilir, seyrelen kaşları gürleştirebilir. Doğal yolların tercih edilmesiyle bu sorun çözülebilirken, kaş ekimi kesin bir çözüm olacaktır.

Hint yağı

Kaşlara düzenli olarak hint yağı sürülmesi; kaşları gürleştirerek, dökülmeyi durdurabilir. Gece uyumadan önce bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

Cilt sorunlarına da önemli bir çözüm olan hindistan cevizi yağı, kaş dökülmesinde mucizevi etkiler yaratabilir. Kaşlarınızın eski sağlığına kavuşması için kaşlarınıza hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

Kaş ekimi

Bitkisel ve doğal yollar her zaman, her kişide olumlu sonuçlar vermeyebilir. Kısa sürede; doğal ve kalıcı sonuçlara ulaşmak istiyorsanız kaş ekimi yaptırabilirsiniz.

Çalışma Saatleri
Hafta içi: 08.00-19.00
Hafta sonu: 09.00-18.00