Saç Ekimi Mevcut Saçlara Zarar Verir mi? | Dr. Ahmet Ayık

Saç Ekimi Mevcut Saçlara Zarar Verir mi?

0

Saç ekimi işlemi sonrası ekim yapılan kökler ve saçlar 1-2 hafta yeni ekildikleri alanda kalır. Bu dönemde foliküller dinlenme evresine geçer ve daha sonra saçlar dökülmeye başlar. Bu durum şok dökülme olarak bilinir. Başka bir deyişle şok dökülme, saç ekim işleminde ekimi yapılan kıl köklerinin üzerinde bulunulan saç tellerinin geçici olarak dökülmesi olarak ifade edilir. Her saç ekimi sonrasında şok dökülme denilen evre, ekim sonrasında 1-3 ay aralığında yaşanır. Kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber genellikle 2 hafta içinde şok dökülme tamamlanmış olur. Ekimden sonra yaşanan saç dökülmesi doğal ve geçici bir durumdur. Ayrıca, saç ekimi işlemlerinden sonra şok dökülme süreci bir kere yaşanır. Şok dökülmeden sonra nakledilmiş olan saç kökleri yeniden dökülmez veya saçlar yeniden seyrekleşmez. 4. ay itibariyle saç telleri uzamaya ve artık saç belli bir şekil almaya başlar. 6. ve 7. aylardan itibaren ise ekilen saçların %45 ile %80 arasında çıkması beklenir.

Saç ekimi saç dökülmesini durdurur mu?

Saç ekimi işlemi kafa derisi içerisinde yapılan bir işlem olduğundan, kafa kemiği ve iç yapısıyla herhangi bir ilgisi yoktur. Bu yüzden dolayı saç ekimi işlemi beyine herhangi bir zarar vermesi mümkün değildir. Ayrıca, saç kökünün alındığı bölgedeki saçların bir bölümü geri gelir; fakat tamamı geri gelmez. Mikropunç haznesinin içine alınan 4-5 saç kökünden 2-3’ü kökü gelmediği için 1-2 ay içinde geri gelmesi beklenir.

Birçok tıbbi işlemde olduğu gibi saç ekimi işleminde de bazı kısıtlamalar bulunur. Bu konuya örnek vermek gerekirse, saç ekimi işlemi tamamen kel kalmış bir kafa derisini saçlı deriye dönüştürmez. Ayrıca, saç dökülmesini de önlemez.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çalışma Saatleri
Hafta içi: 08.00-19.00
Hafta sonu: 09.00-18.00