Saç Ekimi Öncesi Anestezi Nasıl Yapılır? | Dr. Ahmet Ayık

Saç Ekimi Öncesi Anestezi Nasıl Yapılır?

0

Geleneksel saç ekimi işlemlerinde, genellikle lokal anestezi ile kafa derisine enjeksiyon yapılmaktadır. İğne korkusu olanlar için de bu durum tedirgin edici olmaktadır. Kısacası çoğu insan iğne olmaktan korkmaktadır. Fakat günümüzde yeni saç ekim uygulamalarında çoğunlukla iğne kullanımı içermemektedir. İğne kullanılmayan anestezi teknikleri ve yöntemleri mevcuttur. İğnesiz saç ekimi mikrocerrahi teknikleri ile kullanılmaktadır. FUE ve alt grubu tekniklerinde de iğnesiz saç ekini teknikleri kullanılabilmektedir. İğnesiz saç ekimi tekniğinde ucunda iğne olmayan özel bir aletle lokal anestezi uygulanmaktadır ve saç ekimi işlemi sırasında yine implanter denilen özel bir alet veya tercihe göre de lazer teknikler kullanılarak ekim işleri uygulaması yapılmaktadır. Bunlar sayesinde de saç dökülmesi sorunu yaşayan ve saç ekimi işlemi yaptırmak isteyen kişiler iğne korkusu yaşamadan bu işlemi yaptırabilmektedir. Hatta, iğne korkusu bazı insanlarda bayılmaya kadar yol açan bir fobi türü olarak bilinmektedir. Bu yüzden de kişilerin saç ekimi işlemi boyunca endişe ve korku içinde olmasına yol açmaktadır. İğnesiz anestezilerle birlikte ise hastayı psikolojik açıdan bir rahatlık sağlamaktadır. Ayrıca, iğnesiz anestezi enfeksiyon ve ağrı oluşma riskini de en aza indirmektedir. İğnesiz saç ekimi işleminde ayrıca kafa derisinde delikler oluşmamaktadır veya kesi yapılmadığı içinde süreç ağrısız ve daha hızlı gerçekleşmektedir. Kabuklanma da deride daha az olmakta ve şok dökülme süreci hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Diğer merak edilen sorulardan biri ise saç ekimi işleminin acı hissi verip vermemesidir. Saç ekimi işlemi acı veren bir işlem değildir. Günümüzde saç ekimleri işlemleri sırasında lokal anestezi uygulanır ve bu sayede hasta saç ekimi sırasında hiçbir acı hissetmemektedir. Ayrıca lokal anestezinin bir diğer avantajı ise tamamen uyutulmamaktadır. Saç ekimi işlemi sırasında istediğiniz gibi dizi, film izleyerek veya kitap okuyarak zaman geçirebilirsiniz. Saç ekimi işlemi bittikten sonra ufak tefek ağrılar olabilmektedir. Doktorunuzun önerdiği hafif ağrı kesiciler ile bu ağrılar geçmektedir.

Sedasyonlu saç ekimi ise, saç ektirmek isteyen ancak iğne veya ameliyattan korkanların ya da hafif bir ağrı veya acı hissetmeden konforlu bir şekilde dolgun, sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenler için tercih edilen yöntemdir. Saç dökülmesi yaşayan kişilerin rüya gibi bir ameliyatla hiçbir şey hissetmeden hayallerindeki saçlara kavuşabilmektedir. Sedasyonlu saç ekimi yöntemleri ile iğne fobisi olan ve ameliyat fobisi olan ya da biraz kana dayanamayan kişiler geçmişte bu durumun neden olduğu psikolojik sorunlara neden olan kellik sorununu geride bırakabilmektedir. Saç kaybı olan kalp ve tansiyon hastalarına sedasyonlu saç ekimi önerilmektedir. Sedasyonlu saç ekimi yöntemi hem saç ekimi yaptıran kişiye hem de doktora büyük bir konfor ve kolaylık sağlamaktadır. İnsan kafa derisi küçük sinir dallarından oluşmaktadır ve yüzeye yakındır. Saç ekimi işlemi sırasında açılan küçük deliklerden dolayı sinir kanalları zarar görebilir ve bu yüzden kafa derisinde kısmen uyuşmaya sebep olabilir fakat bu küçük bir risktir, olma olasılığı düşüktür. Uzman bir ekip tarafından gerçekleşen saç ekim süreçlerinde sinir hücreleri kesinlikle zarar görmez çünkü açılan kanallar olması gereken derinlikle ayarlanacak ve donör bölgeden kök toplama işleminde köklere ve etrafına zarar vermeden işlem gerçekleşecektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çalışma Saatleri
Hafta içi: 08.00-19.00
Hafta sonu: 09.00-18.00