Ekilen Saçın Ömrü Ne Kadar? | Dr. Ahmet Ayık
Ekilen saçın ömrü ne kadardır?
0

Saç ekimi işleminden sonra saçların çıkış süresi, ekim yaptıran kişiye göre ve hatta ekim yaptıran kişinin cinsiyetine göre değişiklik gösterebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre, saç ekiminden sonra saçların çıkış hızı kadınlarda erkeklere göre daha yavaştır. Saç ekiminden sonra saçların %99’u dökülür ve geriye kalan %1’lik kısım ise uzamaya devam etmektedir. Bu durumda kişiye göre de farklılık gösterebilmektedir. Fakat, saç ekimi işleminden sonra saçların %99’unun döküldüğü gibi bu saçlar döküldükten 2-3 ay sonra yeniden çıktığı gözlemlenmektedir. Saç ekimi işleminden sonra, saçların çıkış süresini hızlandırmak için herhangi bir özel işleme gerek yoktur. Kişiler normal hayatlarına devam edebilmektedirler. Ekim işleminden sonra saçların ilk çıkışı ince ve tüy gibi olur fakat saçların kestirildikçe daha kalın telli saçlar çıkmaktadır.

Saç ekiminde transfer edilen köklerin kalıcılık süresi

Saç ekiminde kullanılan greftler, ense bölgesinden alınan sağlam ve dökülmeyen, uzun ömürlü greftlerdir. Bu bölgedeki saçlar uzun ömürlü, erkek tipi dökülmeye dayanıklı saçlardır. Alınan kökler artık hiçbir zaman dökülmeyecektir. Ancak, iyileşme süreci bitmeden saç dökülmeleri devam edebilmektedir. Ayrıca, ekimi yapılan saçlar genetik olarak dökülmeyen bölgesinden alınan greftler sayesinde ekilen saçlar bir ömür kalıcıdır.

Şok dökülme ve sonrası

Saç ekimi işleminin ardından, başlangıçta ekilen saçlar iki üç ay gibi bir sürede şok dökülme denilen bir süreç yaşamaktadır. Bu sürecin ardından saçlar yavaş yavaş uzamaya başlar. 4-5 ayda saçlar 2 santimetre gibi bir uzunluğa ulaşır. Başka bir deyişle, saçların uzamasının yaklaşık %10 ila %20’si, saç ekiminden 3 ila 4 ay sonrasında görülmektedir. Saç ekimi işleminden 6 ay sonra, saçların yaklaşık %50’sinin büyümesi beklenilmektedir. Sonuçların %80’i 8-9 ay sonra gözle görülmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çalışma Saatleri
Hafta içi: 08.00-19.00
Hafta sonu: 09.00-18.00