0

Erkeklerin yüzünde; kalıtsal, ilaç kullanımı ve geçirilen rahatsızlıkların neden olduğu tüy kayıplarına sakal ve bıyık ekimi hızla çözüm olarak geliyor. Mevcut sakal ve bıyık yapısını bozmadan uygulandığı için sonuçlar gayet sağlıklı ve doğaldır. İşlemde FUE tekniği uygulanır ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Anestezik ilaçların yardımıyla işlem bölgesinde ağrı hissedilmez. İşte, bıyık ve sakal ekimi bu kadar konforlu! İşlemin nasıl yapıldığını, kimlerin yaptırmaya daha uygun olduğunu ve iyileşme sürecini bu yazımda açıkladım.

Saç ve Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal yoğunluğu kişiden kişiye farklılık gösterir, herkeste çok farklı yoğunluklarda bulunur. Bu yüzden saçlardan farklıdır. Az miktarda seyrekliği olan kişiler bu durumdan rahatsızlık duymayabilir. Ancak, bölgesel sakal kaybı söz konusu ise mevcut sakal sıklığı doğrultusunda iyi bir planlama yapılarak, uyumlu bir bütünlük sağlanabilir. Eğer, tamamen bir sakal yokluğundan bahsediyorsak; hastanın isteğine ve ekilebilecek kök sınırını gözetilmesiyle ortalama 1000 ile 3000 kök ekilebilir. Tam köse için bıyık ve çene bölgesine minimum 500’er, favori bölgelerine 100’er kök ekilerek ideal değişiklik sağlanabilir. Ekimde kullanılan kökler, ensenin üstündeki ince telli veya kulak üstü bölgelerden alınır. Ayrıca, elmacık kemiği gibi kıl olması istenmeyen bölgelerdeki kıl kökleri de kullanılabilir. Böylece kalıcı bir epilasyon da sağlanmış olur. Ekim tıraşlı ve tıraşsız olmak üzere 2 farklı şekilde planlanabilir. Tıraşı kabul eden hastalarımızda FUE, tıraşsız sakal ektirmek isteyen hastalarımızda ise FUT yöntemini uyguluyoruz.

Bıyık ve Sakal Ekimini Kimler Yaptırabilir?

Herhangi bir ilaç tedavisi görmeyen veya ağır hastalık geçirmemiş tüm erkeklerde sakal ve bıyık ekimi işlemleri yapılabilir. Operasyondan önce ve sonra diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi kan sulandırıcı ilaç kullanımları sonlandırılmalı ve sigara kullanımına ara verilmelidir. İşlemden sonra tıraş losyonu ve parfüm gibi kimyasal ve kozmetik içerikli maddelerin işlem bölgesine teması olmamalıdır. Bu operasyonda ekilen kökler, canlı kıl kökleri olduğu için doğal uzama formunda olup, yaşam döngüsü bu şekilde devam edecektir.

Sakal Ekimi Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

Sakal ekiminden sonra işlem bölgelerinde gözle görülür bir iz kalmaz. Ekim alanında işleme bağlı, pıhtıların oluşturduğu koyu kırmızı bir görünüm gözlemlenir; ancak bu durum ilk banyo ile yok olur ve temizlenir. Yaklaşık 2 hafta sonra ekilen sakal ve bıyıkta kısmi şok dökülme yaşanır. Bu süreç olağandır ve beklediğimiz süreçtir. Bu sürece dair tüm merak edilenleri ve gözlenenlere Şok Dökülme Neden Olur? Herkes Şok Dökülme Yaşar Mı? başlıklı yazımda yer verdim. Daha sonra bu içeriğe de göz atabilirsiniz. Geçici dökülme sonrasında 4 ila 8 ay içinde dökülen köklerin tamamı yeniden çıkar. Sonuçlar ömürlüktür, yaşamınız boyunca size eşlik eder.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 08.00-19.00
Hafta sonu: 09.00-18.00