Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler | Dr. Ahmet Ayık

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Saç ekimi işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edilmesi, başarıyla gerçekleştirilen bir ekimin yüz güldüren sonuçlara kesin bir şekilde ulaştırılabilmesi açısından son derece önemlidir.

Saç ektirdiniz, peki ya sonra?

Örneğin; gece uyurken ekim yapılan saç kökleri yatak başına, yorgana veya yastığa değmemeli ve zarar görmemelidir. Bu yüzden de sert ve küçük bir yastık tercih edilmesi gerekir. Ayrıca, yüzükoyun yatmanız yaklaşık 2 hafta boyunca önerilmemektedir. Bunun başlıca sebeplerinden biri yüzükoyun yatma saç ekim alanının yastık veya yatakla temas edebilme riskini arttırmasıdır. Kıyafet olarak da 2 hafta boyunca gömlek, hırka, fermuarlı kazak gibi önü açık kıyafetlerin tercih edilmesi, kafa derisinde saç ekim alanının zarar vermemesi için t-shirt, boğazlı kazak, atlet gibi dar kıyafetler giyiminden kaçınılması gerekir.

Kısacası, saç ekimi işlemi sonrasında 2 hafta boyunca saç ekim alanına herhangi bir temas olmamalı; çünkü bir temas olduğunda saç köküne zarar verilebilir ve saç kökünde kayıplar oluşabilir. Saç ekimi işlemi sonrası 2 hafta boyunca herhangi bir spor aktivitesi, hamam, sauna, yüzme, solaryum ve kuaförlük hizmetleri yasaktır. Bu işlemler saç köklerine zarar verebilir ve enfeksiyon riskini de arttırmaktadır.

Saç ekiminden sonra kuaföre gitmek sakıncalı mıdır?

Saç ekimi işlemi yapıldıktan 45 gün sonra kuaförlük hizmeti alınabilir. Ancak, işlemden sonraki 2 gün boyunca saç ekimi yapılan bölgeye su değdirilmemelidir. İlk yıkama saç ekimi işleminin üzerinden 48 saat geçtikten sonra yapılması önerilmektedir. Bu yıkamayı da saç köklerinin zarar görmemesi için doktorun yapması çok daha iyi olacaktır.

Saç ekiminden sonra saçlar ne zaman yıkanır?

Ekimden sonraki 15 gün boyunca her gün pH değeri 5.5 olan anti bakteriyel ve kimyasal içeriği az olan bir şampuan ile saçların yıkanması gerekir. Bu tip şampuanlar kafa derisinde olan bakteri ve mikropları öldürerek saç köklerinin gelişmesinde fayda sağlayacaktır. Saç yıkama işlemlerinin ardından saç ekim alanına havlu kullanmalı ve saç kurutma makinesi ile kurutulmamalıdır. Çünkü bu işlemler saç köklerine zarar verebilmektedir.

Saç ekiminden sonra yolculuk yapmak yasak mı?

Dışarı çıkmamak ve istirahat etmek, küçük yaraların hızlı bir şekilde kapanmasını sağlayacaktır. Bu yüzden, saç ekimi işleminden sonra 3 gün dinlenmek önemlidir. Saç ekimi işlemi sonrası yolculuk yapmanız gerekiyorsa da ensenizi dolduracak bir şişme yastıkla seyahat etmeniz önerilmektedir ve kafanızı cama veya başka bir yere dayamanız önerilmemektedir.

Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gereken diğer faktörler

  • Saç ekimi işlemi sonrasında ilk hafta aspirin kullanılmaması önemli bir husustur. Saç ekimi sonrasında 1 ay boyunca da alkol kullanılmaması gerekmektedir ve sigara kullanımının da azaltılması önerilmektedir. Fakat saç ekimi işlemi günü ve 1 gün sonrasında sigara içmek yasaktır.
  • Bol su tüketilmelidir ve ilk 3 gün boyunca çay, kahve tüketilmemesi önerilmektedir.
  • Saç ekimi işlemi sonrası 2 hafta sonra cinsel hayata geri dönülebilmektedir. 2 hafta süresince herhangi bir cinsel ilişkiye girilmesi önerilmemektedir.
  • Gün ışığı ve soğuğa karşı hassas davranılması gerekmektedir.
  • Saç ekimi işlemi sonrasında alınan gıdalarda hücrelerin yenilenmesinin hızlanmasında etkili olabilmektedir. Bu sebepten dolayı B vitamini içeren gıdalar mutlaka tüketilmesi gereken gıdalardır çünkü saçın yapı taşları, kalitesi ve büyümesi açısından büyük bir öneme sahiptir.
  • Çinko içeren gıdalarında yenilmesi önemlidir. Çinko, kolajen üretiminde önemli bir vitamindir.
  • Demir barındıran, E vitamini, C vitamini ve A vitamini içeren gıdalarında alınması oldukça önem taşımaktadır.
  • E vitamini ve C vitamini içeren gıdalar antioksidan özelliği taşıdığı için yaraların iyileşmesinde önem göstermektedir.
  • A vitamini saç ekimi işlemi sonrasında yapılan dokunun hızlı bir şekilde iyileşmesine ve daha az kaşıntı olması konusunda yarar sağlamaktadır.
  • Hayvansal gıdalar, süt, mayalı yiyecekler ve turşu gıda alımını azaltmak yararlı olacaktır. Hayvansal yağlar sivilce yapacağından dolayı sınırlandırılması önerilmektedir.

Eğer genç ve herhangi bir rahatsızlığınız bulunmuyorsa ve saç ekimi işlemi sırasında herhangi bir sorun çıkmamışsa, yara izleriniz de hızlı bir şekilde iyileşme gösteriyorsa ve çalıştığınız iş fiziksel bir efor gerektirmiyorsa, işlemden 3 ila 5 gün sonra işe dönmeniz mümkün olmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çalışma Saatleri
Hafta içi: 08.00-19.00
Hafta sonu: 09.00-18.00