FUE yöntemi ile saç ekimi nasıl yapılır?

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu), saç ekiminde tercih edilen en popüler ve modern yöntemlerden bir tanesidir. Saç derisinde kesi yapılmaması, bu yöntemin en belirgin özelliğidir. Bu, hem operasyon anında hem de iyileşme aşamasında büyük bir avantajdır. İşlem sonrasında yara ve kesi izi kalmayacağının bilinmesi, hastaların bu yöntemi tercih etmesini sağlamaktadır.

FUE yönteminin aşamaları nelerdir?

FUE saç ekimi yöntemi, lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Nakil bölgesi transfere hazırlandıktan sonra, uygun olan saç kökleri teker teker toplanır. FUE motoru ile 1 mm’den küçük; 0,6 mm-0,8 mm arası; kesi uçlarıyla kök toplama aşaması tamamlanır.
Alınan greftler 2-3 kılı beraber içerebilir. Bu esnada saç köklerinin korunmasına mümkün olduğu kadar dikkat edilmelidir. Nakil esnasında; donör alandan binlerce kök alınacağı için kullanılan ucun küçük olması, bölgenin iyileşme sürecine etki edecektir.
Bütün greftler toplandıktan sonra ekim aşamasına geçilir. Ekimin yapılabilmesi için kanalların çok dikkatli bir şekilde açılması önemlidir. Kanal açımı da en az kök toplama aşaması kadar özen ve deneyim gerektiren bir süreçtir.
Kanal açma aşamasında kullanılan punch sistemi yerine; son zamanlarda çok daha sık tercih edilen lateral slit tekniği ile saça uygun kesiler atılır; saç kökünün büyüklüğüne ve uzunluğuna göre uygun kanalların açılması sağlanır. Doğru derinlik ve genişlikte açılan kanallar, nakli yapılan köklerin çıkma başarısını doğrudan etkiler.
Doğal saç görünümünün sağlanmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesi kanalın açısıdır. Başın her bölgesinde farklı verilmesi önemlidir. Aksi halde, saçlar arzu edilen şekli alamayacaktır. Doğallığa ulaşmadaki diğer bir önemli faktör ise saç çizgisinin doğru tasarlanmış olmasıdır. Alın ile saçların başladığı bölge doğru oranlardan geçirilmelidir.

Operasyon sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Operasyon sonrasında tıpkı Robotik Saç Cerrahisi ve DHI yönteminde olduğu gibi ilk gün kontrol, arkasından 48 saat sonra yıkama işlemlerine geçilir ve diğerlerinde olduğu gibi 10 gün boyunca devam eder. Ekimi yapılan saç köklerinden çıkan saçlar 2-3 hafta içinde uzama gösterir ancak daha sonra saçlarda dökülme görülür. Bu durum geçicidir. Birkaç haftalık dinlenme evresinden sonra saçlar yeniden uzamaya başlar ve 6. aydan sonra normal halini alır. Bazı bölgelerdeki saçların bu duruma gelmesi daha uzun sürebilir.

Fue saç ekimi öncesinde kişinin saçlarının alınacak donör bölgedeki saçları 1 mm boyutunda olacak şekilde kısaltılır. Donör bölgeden alınan saç bölgesine, saç kısaltma işleminden sonra başlanmaktadır. İşleme başlamadan önce saç ekilecek alan ve saç alınacak donör bölge lokal anesteziyle uyuşturulur. Bu yöntem esnasında kesinlikle genel anestezi uygulanmamaktadır. Ayrıca, herhangi bir cerrahi yöntem de tekniğin kapsamı içerisinde yer almıyor.

Donor bölge, genelde iki kulağına arka tarafında kalan ense bölgesi olarak belirlenmektedir. Saç ekimi dışında, bıyık veya sakal gibi ekim işlemleri de düşünülüyorsa bu durum uzman sağlıkçıya bildirilmelidir. Çünkü donör bölgede yer alan saç kökü ve doku parçaları sayısı kısıtlıdır.

Lokal anestezi uygulandıktan sonra mikro motor ucu, saç kökünü alacak şekilde saç kılının çıkış yönüne doğru getirilerek saç kökü cilt üzerinden ayrılmaktadır. İhtiyaç olan kadar greft alındıktan sonra ekimi istenen bölgeye yine aynı yöntemle saç ekimi işlemi yapılır.

Fue saç ekimi yönteminde; saç kökleri, donör bölge olarak seçilen bölgeden tek tek alınarak yani ciltten ayrılarak istenen bölgeye implant edilmektedir. Donör bölgeden alınan saç kökleri ile istenilen bölgeye topluca değil de yine aynı şekilde tek tek ekilmektedir. Bu sebeple de saç köklerinin implantı, bu yöntemin diğer yöntemlere göre daha uzun seanslarla yapılmasına yol açmaktadır. Günümüzde bu yöntem punçlardan öte mikromotor ile yapılmaktadır.

Fue yöntemi ile saç ekimi oldukça yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemin nasıl uygulandığı önemlidir. Yöntem öncelikle, uzman sağlıkçılar tarafından uygulanmalıdır. Aksi halde estetik olmayan bir saç görüntüsü oluşabilecektir.

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 08.00-19.00
Hafta sonu: 09.00-18.00